Наставна јединица: „Доживљаји мачка Тоше“ Бранко Ћопић
Тип часа: утврђивање
Корелација: библиотека
Реализатори: библиотекар и учитељи
Циљеви и задаци часа:
Основни циљ овог часа јесте проширивање знања након обраде романа „Доживљаји мачка Тоше“. Ученици решавају разноврсне задатке разменом мишљења. У процесу рада остварују се следећи циљеви:
- развијање говорне културе,
- вештине вођења дијалога,
- презентација и јавно наступање,
- развијање књижевне културе,
- вежбе писања порука.
Образовно-васпитни задаци:
- процењивање и вредновање људских особина,
- подстицање маштовитости ученика,
- развијање емпатије,
- како исправно поступати у животу.
Главни кораци за припрему часа: учитељи бирају по два ученика из сваког одељења; изабрани ученици самостално осмишљавају улогу лика из дела коју су сами изабрали; библиотекарка на додатним часовима помаже деци да што боље припреме свој сценски наступ; деца самостално израђују маске.
Ток часа:
Уводни део: библиотекарка са децом обнавља причу „Доживљаји мачка Тоше“. Деца записују тему часа, а учитељ их припрема за тумачење устаљених израза који се у причи јављају.
Главни ток часа: даје се одговор на питање шта су устаљени изрази и библиотекарка на табли записује десет најинтересантнијих израза које су ученици изабрали. Сваки записани израз се тумачи и појашњава.
Устаљени изрази:
Најважнији део часа за ученике је сценски приказ дела. Изабрани ученици уз музичку пратњу, кореографију и уређену сцену и маске изводе своју представу. Они се уживљавају у своје улоге и представљају као јунаци из Ћопићевог романа за децу.
Завршни део: писање порука и утисци ученика и родитеља о сценском наступу и оваквом типу реализације часа.
Реализатори: Весна Босић, Љиља Јовановић, Весна Корица, Љубица Панић и ученици другог разреда