Међународни дан броја π (Пи)

Поводом Дана броја π, током месеца марта одржан је угледни час „БРОЈ π“, у свим одељењима седмог разреда. Међународни дан броја π, 14. март, добар je повод да се на занимљив и популаран начин говори о математици, мерењу и свему што је округло.

У уводном делу часа ученици су се експерименталном методом „уверили“ да је приближна вредност броја π око 3. Број π може да се интерпретира на различите начине, а један од уобичајних јесте да је то број који показује колико пута се пречник било ког круга садржи у његовом обиму. Ова тврдња важи за сваки круг и зато је π константа. Назива се још и Лудолфов број, по холандском математичару из 17. века, али је данашње име добио по грчкој речи периферија која значи обим. Он је и ирационални број, што значи да не може да се напише као разломак, односно не постоје таква два природна броја која, када се поделе, дају резултат π.

                   broj pi 1          broj pi

Доказе за те тврдње ученици су могли да виде у ПП презентацији, у којој је број π представљен кроз историју бављења овим бројем од старог века до данас. У изради презентације учествовали су ученици седмог и осмог разреда.

Ове године, датум обележавања дана броја π поклапа се са првих пет цифара броја π, 3.1415, што се дешава једном у 100 година. А како би се тачно наставио низ, манифестације којима се обележава овај дан организују се у 9 часова, 26 минута и 53 секунде.

Број π у себи сажима мноштво математичких појмова. Када говоримо о броју π, говоримо не само о разломцима и константама, већ и о трансцедентним бројевима, о геометрији, једначинама које описују природне појаве и сл. Зато су мартовски часови посвећени овом броју најинспиративнији за ученике који истражују могућа значења π.

                                                                                                                       "Кочићеви" математичари Мира Ђого и Данијела Вукосављевић