Национални дан књиге - „Читај гласно”

Поводом Националног дана књиге и Дана Народне библиотеке, који се обележава сваког 28. фебруара, наша школа се придружила акцији Друштва школских библиотекара Србије и организовала посебну читалачку активност.

Чланови Библиотечке секције су током првог часа посетили ученике и наставнике и заједно са њима читали одломке из дела Иве Андрића, Бранка Ћопића и Златка Васића и на тај начин подржали акцију „Читајмо гласно“.

Citaj glasno 7   Dan knjige 11

Акцију су подржали готово сви ученици, наставници и стручни сарадници. Од наставника читале су Горанка Пекић и Марина Станковић, наставнице српског језика и књижевности, Јелена Димчић, наставница математике, учитељице Ивана Урошевић и Љубица Панић, психолог Николина Шарац и библиотекарка Весна Босић.

У акцији су читали сви ученици првог (74), другог (65), трећег (82), петог (69), 6/1 (25) и седмог разреда (68), један број ученика 8/2 (5 ученика) и 4/1 (15).

Citaj glasno 3   Citaj glasno 1

Укупан број свих ученика који су читали је 403 док су остали ученици и наставници били слушаоци, али и учесници у дискусији поводом овог важног датума. Одабране текстове слушала су и деца из групе припремног предшколског програма.

Координатори акције који су пред сваком групом ученика први читали одабрана дела биле су чланице Библиотечке секције Лана Јоцић (5/3), Софија Стринић (6/3), Анђела Буљ (7/1), Јана Јоцић (7/1), Лена Шпегар (7/3), Адриана Туља (8/1) и Дуња Миљковић (8/2). 

За час одељењског старешине припремљен је писани приказ посвећен овом важном датуму за српску културу и историју:

Најстарија српска установа културе – Народна библиотека Србије 28. фебруара слави свој рођендан, а овај датум је 2013. проглашен за Национални дан књиге.

Citaj glasno 9   Citaj glasno 8

Сматра се да је Народна библиотека Србије основана 1832. године и била је смештена уз саму порту Саборне цркве. За дан оснивања узима се 28. фебруар 1832. године када је Димитрије Давидовић послао писмо кнезу Милошу о уређењу библиотеке. У новембру исте године кнез Милош је наредио да се један примерак од сваке штампане књиге уступи библиотеци и на тај начин је установљена институција обавезног примерка, која се примењује и данас.

По неким подацима, верује се да је Народна библиотека основана у књижари Глигорија Возаревића, под називом „Библиотека вароши београдске“ (али, данас је устаљено мишљења да је то, у ствари, претеча Библиотеке града Београда). Историчар Дејан Ристић, у свом истраживању објављеном у књизи „Кућа несагоривих речи”, каже да је библиотека заправо основана 12. јула 1838. у Крагујевцу, а наредне године пресељена у Београд.

Народна библиотека је од 1838. до 1853. функционисала као библиотека у саставу Министарства просвете да би 1853. прерасла у самосталну установу културе. Те године Државни савет је именовао Филипа Николића за првог управника. На предлог Ђуре Даничића библиотека је 1858. године добила назив Народна библиотека, које носи и данас. На  иницијативу Дејана Ристића, тада управника библиотеке, од 2013. године 28. фебруар је проглашен за Национални дан књиге.

У време када је библиотекар био Јанко Шафарик библиотека је пресељена у Капетан-Мишино здање и ту је дочекала Први светски рат. Почетком рата један део старих рукописних књига је евакуисан из библиотеке. Преостале књиге и архива постале су ратни плен Немачке и Бугарске, а део је остао и пропао. У ратном метежу, поред књига, нестала су и три најважнија стара српска рукописа: „Никољско јеванђеље“, „Зборник попа Драгоља“ и „Призренски препис Душановог законика“. 

Иако је почетком Другог светског рата библиотека била спремана за евакуацију, то се ипак није десило. Београд је тих дана уништаван у четири авионска налета 6. априла, и поново 7, 11. и 12. априла 1941. Током бомбардовања нестало је све што су нам преци у писаној форми оставили у наслеђе. Готово целокупно памћење српског народа, сабрано у књигама, претворено је у пепео када је, погођена немачким бомбама, до темеља изгорела библиотека на Косанчићевом венцу. Пожар је прогутао преко 300.000 књига, 1.500 средњовековних рукописних књига, оригиналне рукописе на пергаменту, повеље, краљевска, царска и црквена документа, бројне збирке турских рукописа, старе штампане књиге из XV, XVI и XVII века, старе мапе, гравире, оригинална музичка дела, новине.

Никада тачно није утврђено колико се и какво благо чувало у Народној библиотеци, јер су у згради изгорели и каталози. Једно је сигурно: са згаришта није извучена ниједна цела књига. Пожар после бомбардовања трајао је неколико дана, а зграду библиотеке нико није гасио. Последње су у подруму изгореле вредне и рукописне књиге које су данима пре 6. априла ту биле спаковане у сандуцима и чекале евакуацију.

После ослобођења, у априлу 1946. библиотека добија зграду некадашњег хотела „Српска круна“ на крају Кнез-Михаилове улице (у тој згради се данас налази Библиотека града Београда). После Другог светског рата фонд Народне библиотеке је значајно допуњен поклонима и легатима. Међу дародавцима су били Милан Ракић, Милош Црњански, Десанка Максимовић, Тихомир Ђорђевић, Љубица и Даница Јанковић, Љубомир Мицић, Љубица Цуца Сокић и други.

Изградња нове наменске зграде Народне библиотеке Србије почела је 20. октобра 1966. године, а радови су завршени шест година касније. Нова зграда на Врачару отворена је 6. априла 1973. године и убраја се у споменике културе. Све до 2002. године 6. април је обележаван као Дан библиотеке, а од те године то је 28. фебруар, док се 6. април обележава као Дан сећања на страдање библиотеке у Априлском рату.

Национални дан књиге је установљен како би се допринело афирмацији културе читања, али и заштити покретне културне баштине, пре свега, писане речи.“[1]  

Citaj glasno 2   Citaj glasno 10

Citaj glasno 12   Citaj glasno 11

Поводом Националног дана књиге школска библиотека је припремила изложбу посвећену делу Бранислава Нушића будући да се ове године навршава 160 година од његовог рођења. 

Citaj glasno 4  Citaj glasno 6  

Citaj glasno 5 

[1] Извори: Wikipedia, NoviPolis.rs